Archive for Listopad, 2012

Światowy dzień deskorolki

Skateshopy promują hasło „skateboarding everyday”, czyli codzienną jazdę na deskorolce, łyżworolkach, rowerze itp. Każdego roku w większych miastach organizowane są różnego rodzaju zawody, konkursy, sezonowe skateparki. Sklepy dla skaterów mają mnóstwo możliwości do promowania się. Np. znana sieciówka tworzy małe skateparki na kurortach, na plażach czy w górach. W sezonie letnim mogą z nich korzystać wszyscy wczasowicze, mieszkańcy okolic i każdy, kto będzie miał na to ochotę. Przy sezonowych skateplazy stawiane są małe budki w których można kupić sprzęt, gazety branżowe, ubrania, napoje. Rozdawane są także naklejki i inne gadżety zachęcające do odwiedzenie i sklepu i skateparku. Każdy czas jest dobry na promocję zatem sklepy chętnie organizują zawody i punkty sprzedaży, ponieważ to jest stały kontakt z klientem. To jest również tworzenie więzi, zacieśnianie przyjaźni, a także bardzo skuteczna forma promocji. Podczas spotkań jakimi są zawody czy po prostu „ustawki” na skateparku czy na mieście przy murku rozdawane są chociażby naklejki albo koszulki, które bardzo cieszą wszystkich skaterów. Ci z dumą noszą koszulki w pozostałe dni roku i stanową żywą reklamę sklepu. Każdy dzień deskorolki i inne dni, kiedy odbywają się spotkania skaterów to wielkie rodzinne święto i doskonałą okazja na zaprezentowanie się.

Kto zakłada skateshopy?

Kim są ludzie, którzy postanawiają otworzyć skateshop? Najczęściej, a raczej w każdym przypadku zakładają je młodzi ludzie obracający się stale w środowisku skejtów. Doskonale znają rynek i potrzeby swoich klientów, ponieważ potrzeby klientów są również ich potrzebami. Wiedzą jaki sprzęt wybrać, jaki jest odpowiedni dla początkujących skaterów, jaki dla tych, którzy jeżdżą już wiele lat. Sklepy lokalizowane są często w ciekawych miejscach takich jak wąskie uliczki prowadzące na podwórko starych kamienic. Skateshopy są też łączone z kawiarenkami, pubami czy nawet salonami gier np. z bilardem. Najbardziej pożądanym połączeniem jest skatepark przylegający do skateshopu. Dobrym pomysłem jej umieszczenie w takim sklepie małego warsztaty, w którym właściciele umożliwiają skejterom zamontowanie nowego sprzętu albo wymianą uszkodzonych właśnie na skateparku części. Właściciele skateshopów doskonale rozumieją takie potrzeby, bo sami wielokrotnie mieli taki problem i czasem zapasowy klucz nie był wystarczającym narzędziem do tego, aby naprawić deskę i móc na niej pojechać dalej. Po intensywnym wysiłku chciałoby się odpocząć, więc można to zrobić na wygodnych fotelach i pufach w sklepie dla skaterów popijając zimne napoje ze znajdującej się w nim lodówki. Takie podejście właścicieli do klientów gwarantuje, że będzie ich mnóstwo i chętnie będą odwiedzać sklep.

Buty odpowiednie na deskę

Buty w jakich chodzą, a raczej śmigają” skejterzy to bardzo ważny element ich stroju. Dobre buty to styl życia. Firmy obuwnicze tworzą nie tylko markę, ale też całą historię związaną z ich produktami. Firmy projektujące ubrania i obuwia dla skejtów wiedzą, że klient z tego segmentu rynkowego oczekuje doskonałej jakości produkty, które nie mają zwykłej metki, lecz posiadające tożsamość, opowiadają ich życie, life style. Skejtowi projektanci podchodzą do życia na luzie i rozumieją potrzeby młodzieży. Buty dla skejtów dystrybuowane przez sklepy dla skejterów są bardzo charakterystyczne. Gruba gumowa podeszwa najczęściej z głębokimi rowkami dla lepszej przyczepności buta do gripa, czyli papieru ściernego znajdującego się na głównej powierzchni deskorolki. Buty są zwykle szerokie, bardzo jednak wygodne, bowiem wyłożone miękkimi poduszkami stabilizującymi stopę i amortyzujące ją podczas skoków. Język jest gruby, bardzo duży i często wystający bardzo poza but, ściśnięty luźno splecionymi sznurówkami. Nowo zakupione obuwie musi przejść standardowy rytuał zaadoptowania ich przed intensywną eksploatacją w trakcie wykonywania karkołomnych i skomplikowanych tricków na skateparkach, murkach i rurkach. Sławni skaterzy, najlepsi zawodowcy wypuszczają na rynek specjalne, limitowane serie sygnowane ich nazwiskiem, które są prawdziwym kąskiem dla swoich fanów.

Sprzęt i akcesoria do deski

Temat sprzętu na jakim poruszają się skaterzy to temat rzeka. Na forach internetowych panują gorące dyskusje na temat tego jaki zestaw powinien kupić początkujący rider, średnio zaawansowany lub na jakich deskorolkach czy rowerach jeżdżą najbardziej ekstremalni deskorolkowi sportowcy. W dobrym sklepie dla skaterów znajdzie się sprzęt odpowiedni dla odpowiedni dla użytkowników w każdym stopniu wtajemniczenia. Skateshopy sprzedają oczywiście sprzęt z niższej półki, lecz nie mogą sobie pozwolić na dystrybucję zestawów, które nie będą się nadawały do użytku już po kilku wyjściach na skatepark. Nowi użytkownicy często szukają promocji, ale muszą się liczyć z tym, że nauka jazdy na deskorolne lub rowerze kiepskiej jakości może skutecznie zniechęcić go do dalszej nauki jazdy. Na słabszym sprzęcie nie będzie osiągał rekordowych wyników. Tak więc skateshopy oferują klientom znanych marek blaty, czyli deski, główny element deskorolki. Do blatów potrzebne są trucki, kółeczka, łożyska, podkładki, śrubki i gumki. Rodzajów kółeczek jest mnóstwo i różnią się od siebie twardością. Kółeczka jakich używają longboardziści różnią się od siebie bardzo i zależność jest taka, że im twardsze są kółeczka, tym przyczepność do asfaltu mniejsza a co za tym idzie łatwiej jest robić tzw. slide’y, czyli ślizganie się po nawierzchni podczas jazdy.

Ubranie prawdziwego skejta

Na temat ubrań, jakie noszą prawdziwi skaterzy można napisać książkę lub dwie. W asortymencie sklepu dla saterów musi znaleźć się miejsce na ubrania odpowiednich marek. Powstaje dużo nowych marek produkujących ubrania dla ekstremalnych sportowców z dziedziny skateboardingu. Na rynku znajduje się mnóstwo zasłużonych, znanych firm, które wyznaczają trendy, niektóre stały się kultowe, a nawet dążą do stworzenia pewnego nurtu, filozofii życia. Młodzi skejci uwielbiają szerokie spodnie z o charakterystycznym kroju, czyli z obniżonym rozporkiem, który kończy siew okolicy kolan. Do tego koniecznie musy być dopasowana bluza z kapturem. Buty z dużymi językami, tiszerty przedstawiające ulubione postacie z gier, albo koszulki zdobyte podczas zawodów w SKATE. Dla bezpieczeństwa, które według jeźdźców mają im zapewnić są czapki z daszkiem zakładane o każdej porze roku bez względu na pogodę. Prawdziwy skate musi się doskonale prezentować na skateparku. Dla sprawniejszego przemieszczania się po mieście przyda się plecak z możliwością doczepienia do niego deskorolki co jest przydatne w podróży i na spacerze lub po prostu gdy użytkownik deski zmęczy się jazdą i będzie chciał w wygodny sposób przetransportować deskorolkę bez konieczności noszenia jej w dłoni. Skateshopy oferują także odzież zimową w tym na snowboard i łyżwy.

Stacjonarny skateshop – sieciówka czy unikat?

W asortymencie każdego szanującego się sklepu dla skaterów, czyli każdego skateshopu koniecznie powinno znaleźć się miejsce dla ubrań. Najlepiej dużo wieszaków, półek i gablot oraz koniecznie przymierzalnie, co najmniej dwie. Duże sieciowe sklepy dla ekstremalnych sportowców ciekawie aranżują wnętrze swoich sklepów inwestując w ich realizację mnóstwo środków finansowych. Mniejsze sklepy nie są tak mainstreamowi jak wielkie sieciówki pełne znanych marek, lecz także mają szansę na sukces na rynku. Na to, aby zainteresować klientów ciekawym, unikalnym wystrojem wnętrza. Często takie unikatowe sklepy są pożądane, uwielbiane,. Skaterzy tworzy jedną wielką rodzinę i każdy skater może liczyć na szczere doradztwo podczas zakupów i miłą pogawędkę nie tylko na temat realizowanych zakupów. Stali klienci mogą liczyć na świetne rabaty, specjalne zniżki za stałe odwiedzanie sklepu, aby sprawdzić świeżą dostawę i kupić coś nowego. Nie tylko regularnie kupujący są nagradzani za swą lojalność. Nowi klienci również dostają dla zachęty różne drobne upominki, np. naszywki, przypinki czy naklejki, a także różne kupony z dodatkowymi zniżkami lub bony upoważniające do wykorzystania podczas kolejnych zakupów i nabycia towaru z nowej kolekcji za kilka, a nawet kilkanaście złotych mniej. Poza programem lojalnościowym sklepy prowadzą też sprzedaż bonów upominkowych.

Internetowe sklepy dla skejtów

Interaktywne sklepy dla skaterów powinny być prowadzone przez znawców tego tematu, ponieważ klienci lubią być obsługiwani przez profesjonalistów. Jeżeli kucharz postanowi otworzyć salon kosmetyczny, nie będzie prowadził go dobrze, ponieważ będzie brakowało w nim pasji i przede wszystkim znajomości tej branży. Tak samo w przypadku sklepów dla skaterów, one potrzebują odpowiedniego zaangażowania ze strony właściciela. W stu procentach przypadków skateshopy zakładają właśnie skaterzy, którzy jeździli bądź nadal jeżdżą na jakimś ekstremalnym pojeździe. Najczęściej są to deskorolkowy, BMX’iarze. Dobry sklep on-line dla skate’rów zaopatrzy ich nie tylko od stóp do głów w odzież, lecz przede wszystkim cały sprzęt, osprzęt i podzespoły niezbędne do przyjemnej jazdy. Obowiązkowych rzeczy, jakie powinny się znaleźć w asortymencie jest mnóstwo i można je wymieniać w nieskończoność. Ze sprzętu są to komplety np. złożona w całości deskorolka gotowa do jazdy, rowery, łyżworolki, ochraniacze, akcesoria typu klucze, śrubki, gumki, łożyska itd. Skateshopy prowadzące sprzedaż online dbają o komunikację dobrą komunikację z klientem oraz klientów między sobą dlatego powstają na stronach internetowych panele dyskusyjne, fora a także czaty w postaci okienka znajdującego się na głównej stronie sklepu internetowego.

Forum miłośników sportów ekstremalnych

Miłośnicy sportów ekstremalnych prowadzą swoje blogi, strony internetowe, kanały na portalach na których prezentują swoje umiejętności za pomocą amatorsko nakręconych filmów wideo. Każdy szanujący się sklep dla skaterów prowadzi jakiś portal lub blog na którym umieszcza nowinki ze świata skateboardingu. Każdy sklep prowadzi też internetową sprzedaż, a najlepiej forum internetowe na którym użytkownicy zakładają tematy dotyczące różnych spraw największej wagi. Powstają działy po0mocy technicznej, w którym można udzielić porad, podzielić się obserwacjami, wspólnie planować konstrukcję nowych przeszkód i tak dalej. Sklepy wspierają promocję marek, które można znaleźć w ich asortymencie, organizują także konkursy online, rozdając drobne upominki albo pożądane przez użytkowników naklejki. Naklejki przyklejane są na blaty, czyli deski oraz na ramy rowerków i z dumą prezentowane kolegom. Na forach dla skaterów tworzy się mała społeczność zrzeszająca wszystkich miłośników sportów ekstremalnych, także zimowych. Na forach udzielają się uprawiający snowboard, narty, windsurfing czy jeżdżą na rolkach. Skateshopy wspierają nowe marki i pozwalają im na promocję swoich produktów na swoich portalach i stronach internetowych. Użytkownicy chętnie pomagają zaistnieć nowym markom na rynku i wspierają je na zasadzie poczty pantoflowej.

Zawody w grę SKATE

Wszyscy sportowcy dla których ich hobby stanowi prawdziwą pasję dąży do bezustannego samodoskonalenia. W każdej wolnej chwili deskorolkowi sportowcy ćwiczą swoje umiejętności, uczą się nowych tricków, wjazdów na rampę, obrotów, podskoków i wszelkich innych akrobacji, którymi mogliby pochwalić się przed znajomymi. Dla zachęcenia do intensywniejszego praktykowania jazdy na deskorolkach, rowerkach czy rolkach sklepy dla skaterów organizują zawody w tak zwanego SKATE. Polega ona na tym, że uczestnicy wykonują po kolei triki na deskorolkach.
Pierwsza osoba pokazuje trik, natomiast pozostałe muszą go powtórzyć. Za nieudaną powtórkę uczestnik otrzymuje jedną literkę. Pierwszą S, drugą K, następną A, kolejną T oraz ostatnią E, która dyskwalifikuje uczestnika z zabawy. Kolejne rozgrywki polegają na tych zasadach i eliminują kolejnych uczestników zabawy, aż pozostaną tylko najlepsi, którzy przechodzą do półfinałów i wielkiego finału. Mistrzostwo otrzymuje skater, który pokona wszystkich uczestników i zbierze najmniejszą ilość literek podczas wszystkich konkurencji. Riderzy kochają te zawody, mają okazję na konfrontację zarówno z rówieśnikami jak również z najlepszymi jeźdźcami, których popisy i umiejętności mają okazję zobaczyć na własne oczy. Skateshopy nagradzają zwycięzców, rozdają nagrody pocieszenia oraz rzucają w tłum koszulki z okazji np. Dnia Deskorolki.

Skateparki przy skateshopach

Skateplaza to mekka każdego skejciarza, który bez względu na stopień zaawansowania w jeździe na deskorolce, rolkach czy longboardzie może podnosić każdego dnia swoje kwalifikacje podczas wytężonych ćwiczeń na desce. Idealną lokalizację dla skateshop’u jest okolica lub bezpośrednie sąsiedztwo ze skateparkiem lub chociaż jednym przyrządem służącym zabawie jakim może być tak zwany box, czyli wyskocznia, rampa, czyli rurka to wykonywania slide’ów czy w najlepszym wypadku rampa. Coraz częściej w Polsce budowane są baseny, czyli drewniane wgłębienia przypominające basen, w których skaterzy wykonują przeróżne akrobacje. Skatepark wyposażony w taki basen to szczyt marzeń o prawdziwie amerykańskich warunkach jazdy na deskorolce, rolkach czy rowerze BMX. Mali i duzi sportowcy każdą wolną chwilę spędzają na skateparku, więc jest to oczywisty sygnał dla sprzedawców, aby sklepy dla skaterów znajdowały się jak najbliżej skateplazy, choćby najmniejszego parku z rampą lub boxem. W asortymencie koniecznie powinny znaleźć się akcesoria pierwszej potrzeby takie jak łożyska do kółek, kółka i blaty. Idealnie byłoby, gdyby w sklepie znalazła się także lofówka z napojami chłodzącymi. Dobrym pomysłem jest również obecność apteczki z bandażami i wodą utlenioną w razie niespodziewanych awarii na skateparku.